Beret rehabilitacyjny – wielofunkcyjny przyrząd do ćwiczeń

Czy sprzęt do ćwiczeń i rehabilitacji może być jednocześnie wielofunkcyjny, nie zajmować dużo miejsca i jeszcze niewiele kosztować? Tak! Poznaj dysk do rehabilitacji, znany również jako beret rehabilitacyjny lub poduszka sensomotoryczna.dysk do rehabilitacji

Beret rehabilitacyjny – co to takiego?

Beret rehabilitacyjny to mała, sprytna poduszka, wykonana ze specjalnego, wytrzymałego tworzywa. Z jednej strony o gładkiej powierzchni, z drugiej posiada delikatne wypustki. W środku poduszki znajduje się po prostu.. powietrze!

Gdzie możemy używać poduszki do rehabilitacji?

Poduszkę możemy zastosować podczas większości codziennych czynności, takich, jak siedzenie lub opieranie pleców. Można też jej używać jako dysku do ćwiczeń, jeżeli chcemy zwiększyć intensywność treningu.

Poduszka sensomotoryczna do siedzenia w prawidłowej pozycji

poduszka do siedzenia w biurzeNajłatwiejszy sposób stosowania poduszki to siedzenie na niej. Niestabilność poduszki powoduje ciągłą pracę mięśni dzięki czemu wymusza prawidłową pozycję ciała w pozycji siedzącej. Należy pamiętać aby wysokość siedziska (np. krzesła) wraz z poduszką nie było ani za wysokie ani za niskie.

Łatwo sprawdzić, czy już siedzimy prawidłowi. Powinniśmy zaobserwować dwa kąty proste w naszej postawie – jeden miedzy tułowiem a udami, drugi między udami a podudziami.

Siedząc na poduszce sensomotorycznej, która się ugina pod ciężarem ciała, nasze mięśnie będą cały czas pracować. W ten sposób zmęczymy mięśnie, a nasz organizm potraktuje tę pozycję jako wysiłek. Dlatego też należy stopniowo dawkować czas siedzenia na poduszce. W zależności od indywidualnych możliwości można go stopniowo wydłużać z tygodnia na tydzień.

Beret rehabilitacyjny jako przyrząd do ćwiczeń

Beret można wykorzystać również jako przyrząd do ćwiczeń. Zostanie naszym „niestabilnym podłożem”, np. podczas przysiadów lub unoszenia bioder. W ten sposób wzmocnimy mięśnie posturalne, czyli wszystkie mięśnie biorące udział przy kształtowaniu prawidłowej sylwetki człowieka. Dzięki takim ćwiczeniom możemy zapobiegać bólom kręgosłupa (jeżeli oczywiście jego źródłem nie są zmiany kostne).

dysk do rehabilitacji i ćwiczeń

Przykładowe ćwiczenia jakie można wykonywać na dysku do rehabilitacji:

dysk do rehabilitacji
Ile kosztuje beret rehabilitacyjny? Sprawdź w sklepie online
  1. Półprzysiad.
    Stopy delikatnie rozstawione ustawione równolegle do siebie. Wykonujemy półprzysiad, pamiętając o tym, że kolana nie mogą wyprzedzać stóp.
  2. Plank, tzw. deska.
    Pierwsza seria ćwiczeń można wykonać z “beretem” pod stopami, następnie można ułożyć beret pod dłonie. Ten drugi sposób jest dla osób posiadających wystarczająco silne mięśnie, dzięki którym utrzymają bez trudu tę pozycję. Wtedy można dodać różne ruchy kończyn dolnych np. rower górki czyli podciąganie kolan pod brzuch.
  3. Jaskółka.
    Jedną stopę ustawiamy na środku beretu i delikatnie pochylamy się do przodu. Unosimy drugą kończynę dolną, powoli odrywając ją od ziemi. Wysokość uniesienia zależy od poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej.
  4. Unoszenie bioder w pozycji leżenia na plecach.
    Stopy opieramy na dysku i unosimy biodra do góry, kończyny górne leżą wzdłuż tułowia. Dla utrudnienia można stopy ustawić na palcach lub piętach.

    Ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną

    Ćwiczenia równoważne, koordynacyjne, wzmacniające na poduszce sensomotorycznej

    Opublikowany przez AZM Medical Sklepy Medyczne Poniedziałek, 1 lutego 2016

Poduszka sensomotoryczna

Warto nadmienić, że istnieje jeszcze inny rodzaj poduszki: poduszka sensomotoryczna. Często obie te nazwy są używane zamiennie, jednak oba produkty różnią się nieco od siebie. Poduszka sensomotoryczna jest gładka po obu stronach. Można jej używać (tak, jak i dysku do rehabilitacji) do ćwiczeń równoważnych, balansowania, a gdy siedzimy – do odciążenia kręgosłupa. Wykonane są jednak z wyższej jakości surowca (tworzywa sztucznego), BEZ PCV, BEZ LATEKSU, BEZ CHLORU, BEZ FTALANÓW. Jest to produkt ekologicznie bezpieczny dlatego nosi nazwę GREEN-life. Obie poduszki dostępne są w naszym sklepie online

beret sensomotoryczny

Głównym składnikiem dysków do rehabilitacji jest PCV.  Ich budowa sprawia jednak, że są bardziej uniwersalne od poduszek sensomotorycznych. Jedna strona jest gładka, a na drugiej znajdują się “wypustki”. Dzięki temu dysk do rehabilitacji zapewnia “akupresurę stóp”, poprzez stymulację zakończeń nerwowych w spodniej części stopy.

WSKAZÓWKA: jak odpowiednio napompować dysk do rehabilitacji?

Każdy dysk do rehabilitacji wyposażony jest w specjalny zawór, który ułatwi samodzielne “sterowanie” ilością powietrza wewnątrz produktu. Do tego celu służy pompka z igłą, którą umieszczamy w zaworze żeby dopompować lub spuścić powietrze. Nie pompujmy poduszki zbyt mocno, tylko tak, aby mogła się lekko uginać pod ciężarem ciała.

Pompki z dwiema, różnymi końcówkami (mosiężna do dysku do rehabilitacji, piłeczek do rehabilitacji, piłki „kasztany” oraz plastikowa: do pompowania poduszki sensomotorycznej i piłek do rehabilitacji) są dostępne w ofercie HALCAMP.

 

tekst: Magister Fizjoterapii, Aneta Lubczyńska

 

 

Zapraszamy do naszego sklepu online. Znajdą tutaj Państwo artykuły do rehabilitacji i ćwiczeń najwyższej jakości.

SKLEP ONLINE

Sprawdź ARTYKUŁY DO REHABILITACJI polskiej firmy HALCAMP.

poduszka sensomotoryczna poduszki do rehabilitacji poduszka profilowana EVA piłka złota i srebrna z kolcami do ćwiczeń piłki do ćwiczeń z uszami mata piankowa EVA

Sprawdź WYROBY MEDYCZNE Z OBNIŻONĄ STAWKĄ VAT